W Polsce powstało już dziesiątki raportów na temat działalności Urzędów Pracy w Polsce z czego jak nie trudno zgadnąć nie ma żadnych pozytywnych wniosków oraz możliwości odbudowy czy też zwiększenia skuteczności tych urzędów (podstawową usługą Urzędu Pracy jest pomoc w znajdowaniu ofert pracy osobom pozostającym bez stałego zatrudnienia – a więc osobom bezrobotnym). Tak ofert pracy a nie samej pracy.

Jest to oczywiście zupełnie bezsensowna sprawa ponieważ regulamin Urzędów Pracy oraz sama ustawa o promocji zatrudnienia jest tak sprytnie skonstruowana że w przypadku gdy posiadamy wykształcenie informatyczne a Urząd Pracy zaproponuje nam stanowisko pracy kucharza a my odmówimy podjęcia takiej pracy to jesteśmy automatycznie usuwani z rejestru osób bezrobotnych a ponowną rejestracje – a więc korzystanie w pełni z usług Urzędu Pracy możemy odbyć dopiero za kilka miesięcy. Jest to oczywiście stu procentowy absurd jednak nie jest to oczywiście wina samych urzędnikówale po prostu beznadziejnie napisanej ustawie na mocy której działają urzędy pracy oraz ustawy o promocji zatrudnienia która określa mniej lub bardziej przemyślane działania wykonywane przez urząd pracy w celu obniżenia poziomu bezrobocia oraz wzrostowi zatrudnienia. W dobie internetu do którego dostęp ma już praktycznie każdy nawet osoba mająca problemy z obsługą komputera jest w stanie wyszukać sobie oferty pracy w sieci gdyż poziom trudności wyszukiwania ofert nie różni się praktycznie z wyszukiwaniem ofert pracy w gazecie co było bardzo popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

Sytuację bez wątpienia ratował by jeszcze fakt jeśli oferty pracy w Urzędach Pracy były by na bieżąco aktualizowane a fakty są takie że niektóre oferty są przeterminowane o kilka czy też kilkanaście tygodni co na rynku pracy stanowi w pewnym sensie wieczność. Już wiele lat temu na rynku pojawiać zaczęły się tak zwane Agencje Pracy Tymczasowej z usług których korzysta multum osób a ich skuteczność można określić bez wątpienia jako bardzo wysoką a same Agencje Pracy Tymczasowej pomagają nie tylko znaleźć pracę tymczasową ale w wielu wypadkach pracownikom udaje się znaleźć stałe zatrudnienie. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że instytucja Urzędu Pracy jest całkowicie zbędna. Ich rolę po prostu przejął internet oraz co raz to lepiej znajdujące się na naszym rynku Agencje Pracy Tymczasowej – które jak pokazało doświadczenie wielu osób pomagają znaleźć pracę nie tylko czasową.