Bitcoin to bez wątpienia najbardziej popularna krypto waluta na świecie. Bitcoin powstał w dwa tysiące dziewiątym roku tak więc za jego pośrednictwem przeprowadzanie w pełni anonimowych transakcji jest możliwe już blisko dziewięć lat. Bitcoin swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim tym że transakcje przeprowadzane przy jego udziale a raczej ich bezpieczeństwo stoją na bardzo wysokim poziomie i są porównywalne nawet do systemów bankowych co bardzo dobrze o tej walucie świadczy. Bitcoin jest również popularny ze względu na bezpieczeństwo przechowywania tej waluty którą możemy bez problemu przechowywać na każdym komputerze a właściwie to na każdym dostępnym nośniku danych czyli : dysku twardym karcie pamięci a nawet dyskietce.

Każdy Bitcoin dzieli się na sto milionów mniejszych jednostek tak więc przeprowadzanie transakcji na o wiele mniejsze kwoty niż wynikające z kursu jednego bitcoina nie stanowi najmniejszego problemu. Dosłownie w każdej chwili przy pomocy bardzo szybkich płatności internetowych możemy przesłać odpowiednią ilość bitcoinów do innego użytkownika sieci znajdującego się na dowolnym miejscu planety. Jako że bitcoinowi poświęca się co raz to więcej miejsca w mediach w internecie to co raz to więcej sklepów internetowych akceptuje walutę bitcoin jako środek płatności ma to związek z tym że Bitcoin jest wymienialny na praktycznie każdą czołową walutę świata a można to robić przy pomocy kantorów internetowych a jedyną wadą bitcoina przy rozliczeniach ze sklepami internetowymi jest jego dosyć niestabilny kurs dzięki czemu sklepu narażone są na minimalne straty jednak niskie prowizje kantorów internetowych sprawiły, że sklepy są w stanie zabezpieczyć się i na tę okoliczność.

Poszerzająca się biurokracja oraz inwigilacja prywatnych finansów ludzi sprawiła że chcemy być chociaż w najmniejszym stopniu anonimowi aby państwo nie wtrącało się nam w każdą dziedzinę życia. Namiastkę takiej wolności bez dwóch zdań daje nam waluta bitcoin. Bitcoin możemy pozyskiwać przy pomocy tak zwanych koparek a więc komputerów o dosyć wysokiej mocy obliczeniowej która wykonuje dla właścicieli bitcoina specjalne zadania. Oczywiście ilość bitcoinów jest ograniczona tak więc przynajmniej teoretycznie jest to waluta antyinflacyjna a ci którzy wskazują na jej silne powiązania ze złotem mają bez wątpienia wiele racji gdyż podobnie jak ilość bitcoinów ilość złota jest na świecie wyczerpywana.