Moda na salon z kominkiem w jednorodzinnym domku jest coraz większa. Zmieniać się będą jedynie trendy w urządzaniu wnętrz. Futurystyczne, rustykalne, minimalistyczne czy klasyczne to szereg rozwiązań, jakie zależnie od gustów właścicieli, są urządzane w odmiennym designie. Bez względu na styl który się wybierze do salonu najważniejszym jego sprzętem jest kominek. W propozycjach firm realizujących usługi budowlane często się znajduje montaż kominków.

Zamawiając odpowiedni do swojego domu kominowy wkład, powinniśmy mieć na uwadze jego parametry i inne funkcje na przykład nawiew lub płaszcz wodny. Kominkowe wkłady są otwierane typowo z którejś ze stron, otwierane na bokach, dwustronne i rogowe. Przeważnie projekt według jakiego jest realizowana budowa domu ma wyszczególniony kominek, a projektant podaje jego minimalną i maksymalną wielkość a także sposób instalacji.

Kolejnym aspektem będzie charakter montowanego kominka. W klasycznych pomieszczeniach można zastosować wiktoriańskie bryły o większych rozmiarach. W minimalistycznych lub nowoczesnych salonach bardzo dobrze będą się prezentować się kominki wpuszczone w ścianę. W większych pomieszczeniach przegrodzonych środkową ścianą świetnie wyglądają dwustronne kominki, czyli takie, w jakich ogień widać zarówno z jednej części salonu, jak i z drugiej.