Podobno wino wcale nie jest im starsze tym lepsze, ale liczy się rocznik. Z kolei drink potrafi szybciej uderzyć do głowy niż czysta wódka. Jakie jeszcze są ciekawostki na temat alkoholu?

1 Alkohol z antarktycznego lodowca
Okazuje się, że ludziom nie wystarcza już zwykła wódka. W 2010 roku australijskie przedsiębiorstwo Nail Brewing wypuściło limitowaną serię piwa na bazie wody z antarktycznego lodowca. Tym samym przebiło wszystkie „krystalicznie czyste” wody w piwach. Tego rarytasu nie można jednak było kupić w zwykłym sklepie, ale sprzedawany był na aukcjach. Nie był to jednak frykas dla biedaków, bo jedna butelka kosztowała nawet 614 $ za butelkę.
Ciekawostka – dochód ze sprzedaży piwa przeznaczono na działalność fundacji walczącej o ochronę przyrody morskiej.

2 Winem delektowano się już 8 tysięcy lat temu
W Gruzji znaleziono fragmenty naczyń służących do przechowywania wina. Naczynia te datowane są na 8 tysięcy lat.
Ciekawostka – było to jeszcze wcześniej niż wynalezienie koła 6 tysięcy lat temu!

3 Jak tequila to tylko z Meksyku
Prawo meksykańskie mówi, że prawdziwa Tequila mus mieć 51% ekstraktu z liści niebieskiej agawy. Owa roślina występowała kiedyś tylko w Jalisco. Dzisiaj tylko cztery rejony meksykańskie mogą posługiwać się nazwą tequila.
Ciekawostka – nazwa tego słynnego trunku pochodzi od plemienia Ticuila zamieszkującego dawniej Jalisco.

4 Wino – m starsze tym lepsze?
Mówi się, że im starsze jest wino, tym lepsze. Tymczasem najważniejszą rzeczą jest nie liczba lat, a sam rocznik. Często mówi się przecież, że dany rocznik jest najlepszy. Jakość wina zależy więc od tego, jaka pogoda panowała wówczas w winnicy i jaki ta pogoda miała wpływ na wina.
Ciekawostka – tylko niektóre wysokiej jakości czerwone wina są w stanie nabrać smaku wraz z wiekiem.

5 Rząd zatruwał alkohol chloroformem
Trudno w to dzisiaj uwierzyć, ale był taki czas w historii, kiedy rząd amerykański uciekł się do kryminalnej praktyki zatruwania alkoholu. A było to w latach dwudziestych XX wieku w czasach prohibicji. Wówczas w podziemnych barach, na ulicach działał nielegalny handel alkoholem. Trunek był rozprowadzany najczęściej przez mafię. Do alkoholu rząd dodawał takie substancje jak alkohol metylowy, chloroform czy formaldehyd.
Ciekawostka – w wyniku rządowej praktyki zmarło aż 1100 osób!

6 Czy abstynencja jest zdrowsza?
Wiele się mówi o tym, że alkohol szkodzi na zdrowie, że może prowadzić do uszkodzenia wątroby czy nerek. Tymczasem lekarze są zdania, że małe ilości alkoholu dziennie wręcz mogą nas uchronić przez zawałem!
Ciekawostka – czerwone wino zalecane jest szczególnie osobom z chorym sercem i układem trawiennym. Z kolei białe wino lekarze polecają przy bólach stawów. Piwo ma natomiast właściwości moczopędne, a wódka, w połączeniu z pieprzem i cytryną, wspaniale działa na przeziębienie.

7 Drinki szybciej uderzają do głowy niż wódka?
Wydaje Ci się, że gdy wypijesz drinka zamiast czystej wódki to mniej ci ta mikstura uderzy do głowy? To tylko złudzenie, bo z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Północnym Kentucky wynika, że alkohol zmieszany ze słodzonymi napojami szybciej przenika do krwioobiegu.

8 Whiskey nie od razu jest bursztynowa
Wszyscy wiemy jak piękny jest kolor amerykańskiej whiskey. Jest to barwa luksusowo bursztynowa. Jednak nie jest taka od samego początku. Na samym początku whiskey jest przezroczysta i dopiero po 9 miesiącach leżakowania uzyskuje swój docelowy kolor.
Ciekawostka – przez te 9 miesięcy dochodzi do wydobycia cukrów i karmelizacji tanin. To właśnie te substancje mają wpływ na kolor alkoholu.

9 Wino zamiast wody
Kto by pomyślał, że w XVII i XVIII wieku mieszkańcy Ameryki Północnej nie pili alkoholu tylko od święta. To był wówczas nawet powszechniejszy napój niż woda! Alkohol traktowano także jako lek na niemal wszystkie dolegliwości. W 1790 roku na jednego Amerykanina przypadały aż 129 litrów piwa i 19 litrów whiskey rocznie!
Ciekawostka – powodem, dla którego pito więcej alkoholu był utrudniony dostęp do czystej wody.

10 Czy białe wino powstaje z czerwonych owoców?
Wydawać się może, że białe wino nie powstaje z czerwonych winogron, lecz jest to nieprawda. Sok w środku winogron ma tak naprawdę jasną barwę.
ciekawostka – w pigment jest wyposażona tylko skórka winogron. Dlatego jeśli podczas produkcji wyciskamy sok z obranych owoców, efektem jest białe wino. Natomiast jeśli sok ma kontakt ze skórką, powstaje czerwone wino.

11 Czy po alkoholu kobiety są mniej wybredne?
Okazuje się, że tak. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że alkohol blokuje część mózgu odpowiedzialną za powstrzymywanie przez spontanicznymi zachowaniami. Na trzeźwo zarówno kobiety jak i mężczyźni są zdecydowanie bardziej wybredni.
ciekawostka – te badania wyjaśniają, dlaczego dawniej kobiety miały zdecydowanie bardziej wyrafinowany gust jeśli chodzi o facetów. Dzisiaj panie są bardziej swobodne jeśli chodzi o seks.

 

Masz problem z alkoholem? Sprawdź www.terapiakobiet.pl