Problem łysienia dotyczy osób obojga płci. Niekiedy przyczyny łysienia są takie same zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Ale nie zawsze – niekiedy utrata włosów o określonym podłożu charakterystyczna jest wyłącznie dla panów. I tym tematem się zajmijmy. Jakie są przyczyny łysienia u mężczyzn? I czy zawsze utrata włosów jest odwracalna?

Najczęstsza postać łysienia u mężczyzn

Najczęstszą przyczyną łysienia u mężczyzn, która coraz częściej dotyka także kobiet – jest łysienie androgenowe. Ten typ utraty włosów dotyka ponad połowy mężczyzn po 50 roku życia, ale zdarza się także u panów znacznie młodszych. U podstaw łysienia androgenowego leży zaburzenie poziomu męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. U mężczyzn może dojść zarówno do wzrostu poziomu testosteronu, jak i do uwarunkowanej genetycznie nadmiernej konwersji testosteronu do aktywnej pochodnej DHT. DHT, czyli dihydrotestosteron powoduje miniaturyzację mieszków włosowych – a to prowadzi do wypadania włosów, ich ścieńczenia oraz spowolnionego wzrostu włosów. Najpierw pojawiają się zakola, a następnie utrata włosów także na przodzie i środku głowy.

W związku z genetycznym podłożem choroby, łysienie androgenowe u mężczyzn ma postępujący charakter. W leczeniu tego typu łysienia najczęściej stosowany jest minoksydyl, czyli aplikowany na skórę głowy lek pobudzający krążenie krwi. Dzięki temu mieszki włosowe są lepiej odżywione, dotlenione, a włosy stają się mocniejsze. Niekiedy doustnie stosowany jest spironolakton, który hamuje konwersję testosteronu do DHT.

Łysienie pospolite – dotyczy wyłącznie mężczyzn

Łysienie pospolite to choroba dotykająca mężczyzn i dająca pierwsze objawy najczęściej około 40 roku życia. Na skutek uwarunkowań genetycznych włosy zaczynają wypadać, zaś mieszki włosowe tracą zdolność do produkcji nowych włosów. Tak poważne zaburzenia cyklu włosa prowadzi do trwałej utraty włosów. Proces łysienia zachodzi stopniowo i ma charakter nieuleczalny.

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem łysienie pospolite spotka tych panów, w rodzinie których obecny był ten problem. Utrata włosów następuje na drodze wypadania włosów w okolicach czoła i skroni. Brak leczenia farmakologicznego może być kompensowany możliwością wykorzystania terapii medycyny estetycznej. Mowa o przeszczepianiu włosów.

Inne przyczyny łysienia u mężczyzn

Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn może być spowodowane także innymi przyczynami:

  • niedoborami pokarmowymi, zwłaszcza obejmującymi zbyt niską podaż witaminy D, witamin z grupy B, aminokwasów, magnezu, siarki, żelaza czy miedzi
  • stresem i nieregularnym trybem życia, stosowaniem używek
  • stanami zapalnymi, które powodują m. in. łysienie plackowate; ten typ utraty włosów najczęściej dotyka osób młodych, zaś terapia nie zawsze przynosi pożądane efekty
  • stosowaniem leków prowadzących do utraty włosów – mowa oczywiście o chemioterapii, ale także lekach stosowanych w leczeniu nadciśnienia, przeciwpadaczkowych, przeciwdepresyjnych

Każdy przypadek przerzedzenia włosów lub ich całkowitej utraty wymaga zdiagnozowania, najlepiej przez trychologa. Leczenie uzależnione jest oczywiście od przyczyny osłabienia włosów, ale istnieje metoda zagęszczenia włosów, która pozwala uzyskać natychmiastowy efekt bujnej fryzury. Mowa o włóknach zagęszczających włosy.

Nanowłókna keratynowe – gęste włosy od zaraz

Przerzedzone włosy mogą dodawać lat, wpływać negatywnie na samoocenę, powodować uczucie skrępowania. Wtedy pomocne mogą okazać się DrHair – nanowłókna na włosy, które prowadzą do natychmiastowego, optycznego zagęszczenia włosów. Preparaty zawierające włókna keratynowe o mikroskopijnej średnicy przyłączają się do naturalnych włosów, pogrubiając ich strukturę i zagęszczając fryzurę. Cenną zaletą takiego domowego zagęszczania włosów jest doskonały efekt wizualny oraz wytrzymałość preparatu na działanie czynników zewnętrznych.