W niedawno używanych środkach chemicznych standardowo wykorzystywano chlor. Mimo tego, że chlor nie ma pięknego zapachu i szkodzi skórze i oczom oraz nie jest dobry dla środowiska, skutecznie usuwa on wszystkie bakterie w spa i basenach. Obecnie, istnieje mnóstwo alternatyw by utrzymać basen w czystości i wolnym od bakterii, są również zamienniki chemikaliów. Tutaj podane jest kilka sposobów by utrzymać basen w czystości:

Elektryczne oczyszczanie wody jest sposobem czyszczenia wody w basenie przez jonizowanie jej. Są systemy wodne, które generują jony miedzi i srebra, by oczyszczać wodę. Ta metoda udoskonalona i użyta przez NASA jako droga na oczyszczania wody dla astronautów. Elektryczne oczyszczanie wody eliminuje potrzebę używania środków chemicznych, i pomimo tego, że zainstalowanie takiego systemu może być dość drogie, na dłuższą metę może okazać się korzystniejsze niż kupowanie chemikaliów. Dodatkowo, z zautomatyzowanym systemem, może to wyeliminować potrzebę testowania wody każdego dnia.

Kiedy zamontujesz swój basen, możesz porozmawiać ze swoim wykonawcą, by dowiedzieć się jaki typ czyszczenia będzie potrzebny. Rozejrzyj się po sklepach i zapytaj przyjaciół i rodziny, jakich systemów oczyszczania używają oni i jak się one sprawują.

Kiedy lato się kończy i zbliża jesień, możesz chcieć zasłonić basen zanim liście opadające z drzew zaczną do niego wpadać i robić bałagan. Jeśli lubisz robić rzeczy samemu i nie lubisz używać pomocy profesjonalistów – tutaj jest kilka porad jak uczynić twoją pracę lżejszą.

Zanim wszystko wyczyścisz i zamkniesz sezon, jest kilka rzeczy, które powinieneś sprawdzić, by nie stały się koszmarem następnej wiosny. Jeśli będziesz stosował się do tych porad, możesz być pewien, że będziesz miał krystalicznie czystą wodę, kiedy nadejdzie wiosna.

Ozonatory (lub generatory Ozonu) są kolejnym popularnym wyborem dla właścicieli spa. Pomimo tego, że generatory Ozonu nie eliminują całkowicie potrzeby na środki chemiczne, redukują ilość chemikaliów potrzebnych, by utrzymać wodę wolną od bakterii do minimum, dlatego też często używa się ozonatorów w celu czyszczenia basenów.

Sól – używanie soli do utrzymywania basenu w czystości nie jest nową technologią, ale zyskuje na popularności u wielu właścicieli. Z systemem oczyszczania opartym na soli, sól kuchenna i urządzenie zasilające jest używane do utrzymywania czystości. Woda przepływa przez urządzenie, w którym jest konwertowana w naturalny dezynfektor by oczyścić wodę. Następnie czynniki użyte do dezynfekcji zamieniane są w sól. Co oznacza, że systemy oparte na soli uwalniają wodę od wirusów, alg i bakterii i są przyjazne środowisku.

Po użyciu wszystkich chemikaliów, następuje czas na użycie chemikaliów “schock”. Wyczyści to nie tylko wodę, ale również ekwipunek, zanim zamkniesz go na klucz. Dzień lub dwa po terapii “shockiem” można spakować wszystkie akcesoria znajdujące się w basenie.