Od dawna domownicy w najróżniejszy sposób chcą osłaniać okna w domach. Przed laty najbardziej popularne były zasłony i firanki, jakie bardzo dobrze ochraniały domy przed wzrokiem ciekawskich. Dzisiaj często zamiast nich są montowane żaluzje lub rolety. Żaluzje i rolety, pomimo że funkcja ich będzie taka sama, funkcjonują zupełnie inaczej. Typowe rolety wykonane są z solidnych, zabezpieczonych przed ścieraniem, poddanych impregnacji materiałów.

Zastosowanie w produkcji rolet materiałów daje sporo możliwości stylizacyjnych. Nie musimy być ograniczonym do niewielu barw, wybór materiałów na rolety mamy olbrzymi i bez problemów każdy znajdzie właściwy wzór na swoje okna. Rolety posiadają niezwykle prostą konstrukcję, dzięki czemu będą się charakteryzować dużą niezawodnością i wytrzymałością. Z reguły są wykonane z tulejki rolkowej, przeważnie przykręcanej w górnej części okiennicy, służącej do odwijania i nawijania tkaniny roletowej. W rolce tej montuje się układ z łańcuszkiem koralikowym który służy do opuszczania i podnoszenia tkaniny. Kolejnym istotnym fragmentem rolet będzie materiał, który przesłania okiennicę. Jak wspominaliśmy już, materiały posiadają niezwykle obszerną gamę kolorów i wzornictwo, lecz również odmienne osłaniające właściwości.

Cieniutkie materiały przepuszczać będą sporo promieni świetnych nawet kiedy całkiem je opuścimy. Jeżeli będzie nam zależeć na odpowiedniej świetlnej izolacji, to powinniśmy przemyśleć kupno grubszej tkaniny, jaka wprawdzie jest kosztowniejsza, lecz w zamian rewelacyjnie będzie ochraniać przed słonecznymi promieniami.