Sztuka jest nie wątpliwie bardzo specyficzną forma inwestowania pieniędzy i niezwykle tajemniczą. Wiele ludzi których stać na to ewidentnie aby móc w nią inwestować wstrzymuje się w inwestowanie w nią między innymi ze względu na pewne tabu jakie krąży na temat inwestowania w sztukę która jest niby przeznaczona tylko i wyłącznie dla wytrawnych znawców w tym temacie. Oczywiście nic bardziej mylnego.

Skoro przeciętny inwestor giełdowy kupuje akcje spółki która zajmuje się poszukiwaniem ropy naftowej w środku Afryki to wbrew pozorom nie oznacza że ma doktorat z geologii lub jest też wybitnym fachowcem w dziedzinie rafinacji ropy naftowej. Oczywiście jeśli chcemy kupować rzeźby czy też przykładowo obrazy znanych malarzy w sensie bardziej indywidualnym w stu procentach na własną rękę to wtedy zdecydowanie powinniśmy się na tym znać co najmniej bardzo dobrze – gdyż ryzyko przykładowo kupna idealnej podróbki w tego typu branży jest zdecydowanie bardzo duże i doświadczony inwestor czy też po prostu człowiek przewidujący zdecydowanie nie może sobie pozwolić na tego typu ekstrawagancję.

Jeśli już chcemy zaryzykować indywidualnie widząc jaką doskonałą okazję na rynku a nie znając się na tej materii jakoś wybitnie to nie powinniśmy zdecydowanie ryzykować na własną rękę zakupu takiego przedmiotu lecz po prostu otoczyć się grupą minimum dwóch niezależnych ekspertów którzy wycenią konkretne dzieło sztuki i ograniczą w ten sposób ewentualne ryzyko utraty pieniędzy przez inwestora.