Ogrzewanie jest jednym z podstawowych kosztów, ponoszonych podczas użytkowania mieszkania czy domu. nasze zimy wymagają ogrzewania przez przez okres kilku miesięcy , co często bywa bardzo drogie. Z tego też powodu zadbanie o właściwą grzewczą instalację może pozwolić z reguły znacznie zredukować rachunki, bez martwienia się o temperaturę zimową porą. Najnowsze Kotły Sas, Ulrich lub Kotły Per-Eko przeważnie są wyposażone w kontroler, który uwzględniając wiele różnych czynników sam steruje ogrzewanie. W dodatku najnowsze kotły i piece są znacznie wydajniejsze od modeli sprzed kilkudziesięciu czy kilkunastu lat.

Jakiś czas temu jedynie trzeba było wrzucić kilka łopat koksu lub trochę drewnianych szczap, lecz sprawność w takich przypadkach nie była zbyt wysoka. Obecnie kotły są projektowane w taki sposób, aby jak najwięcej energii było przekazywane do instalacji grzewczej, a nie wylatywała kominem. Następnym elementem na zredukowanie opłat za ciepło jest instalacja energooszczędnych grzejników, i również solidne ocieplenie domu. Wprawdzie koszty wymiany i instalacji nowoczesnego ogrzewania najniższe nie są, lecz w kilkuletnim okresie będą zwrócone w postaci znacznie niższych opłat za centralne ogrzewanie.

Najlepiej zresztą jest znaleźć porządny sklep z kotłami, w którym pracownicy będą w stanie nam doradzić przy wyborze każdego elementu. W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem zaczynają się cieszyć internetowe sklepy, w nich otrzymamy tak samo solidną poradę, a cena kupna pieca czy kotła są znacznie mniejsze.