Stadiony piłkarskie to obiekty infrastruktury, które mogą, ale nie muszą przyciągać wzrok i zadziwiać swoim kształtem, wielkością i nowoczesnością. Oczywiście im nowszy stadion, tym bardziej nowoczesne będzie jego wykonanie – przykładem jest choćby Stadion Narodowy w Warszawie, którego fasado umożliwia wyświetlanie na nim obrazów. Nowoczesne, ale również i te mniej, stadiony piłkarskie pokazują, że nawet ciekawa architektura może mieć zastosowanie w piłce nożnej, a hasło „łączy nas piłka” może być stosowane w wielu różnych kontekstach. Jak więc można opisać stadiony w Polsce?

Najładniejsze stadiony

Na pewno możemy zacząć od pochwalenia się tym, co pięknego udało się w naszym kraju postawić. Za najpiękniejszy stadion w Polsce uchodzi Arena Gdańsk, jeden ze stadionów zbudowanych na Euro 2012, który swoim kształtem, a także kolorem fasady miał w założeniach przypominać bursztyn. To udało się całkowicie i stadion, na którym obecnie mecze rozgrywa drużyna Lechii Gdańsk, prezentuje się naprawdę rewelacyjnie. To stadion, który w momencie stał się symbolem nie tylko miasta, ale również całego regionu.

Kolejnym pięknym stadionem, który może nie budzi wielkiego zachwytu swoją niecodzienną konstrukcją, ale przede wszystkim przemyślaną architekturą, jest stadion Cracovii w Krakowie. To obiekt, który idealnie wtapia się w otoczenie, nie wystaje poza swoje ramy, jest schludny i inteligentnie rozmieszczony. Nic dziwnego, że właśnie on jest najczęściej wybieranym obiektem do rozgrywania międzypaństwowych spotkań młodzieżowych reprezentacji Polski, a w czerwcu rozegrany zostanie na nim finał młodzieżowego Euro2017 U21.

Wymieniając najpiękniejsze obiekty, nie sposób oczywiście wspomnieć o znajdującym się w Warszawie Stadionie Narodowym, który został zaprojektowany tak, aby przypominał orle gniazdo, czyli jeden z symboli Polski. Sama fasada przypomina wiklinowy koszyk. Stadion Narodowy to obecnie bardzo ważny obiekt w stolicy, wokół którego koncentrują się ważne wydarzenia (np. warszawski Maraton). To również jeden z największych i najbardziej okazałych obiektów tego typu w Europie.

Największe stadiony w Polsce

Wymieniając najpiękniejsze, nie możemy nie wspomnień o największych stadionach w Polsce. Oczywiście miano największego dzierży Stadion Narodowy, na którego trybunach może zasiąść ponad 58 tys. kibiców. Nieco mniejszy będzie, ponieważ wciąż nie został ukończony, były Stadion Narodowy, inaczej Stadion Śląski w Chorzowie, który będzie mógł pomieścić 55 tys. kibiców.

Z liczbą około 44 tys. miejsc kolejne lokaty w tym rankingu zajmują stadiony wybudowane z okazji Euro 2012, czyli Stadion Miejski we Wrocławiu, Stadion w Gdańsku oraz stadion w Poznaniu. Największym obiektem, który nie został wybudowany z myślą o turnieju międzynarodowym jest Stadion Miejski w Krakowie, na którym mecze rozgrywa Wisła Kraków. Może on pomieścić nieco ponad 33 tys. kibiców.

Najbrzydszy?

Stadion Wisły Kraków niestety zaliczany jest również do jednych z najbrzydszych obiektów. Betonowa elewacja, nieprzemyślana, budowana etapami konstrukcja i nieproporcjonalne wymiary sprawiają, że w rankingu nietrafionych inwestycji w Krakowie, ten stadion plasuje się w czołówce.

Najnowsze stadiony

18 marca otwarto w Łodzi stadion Widzewa – więcej informacji na ten temat w serwisie laczynaspasja.pl