Ozon odgrywa bardzo ważną rolę w procesach oczyszczania różnych substancji. Służy on jako środek o największych właściwościach dezynfekujących, dlatego odnajduje szerokie zastosowanie w procesach oczyszczania powietrza i wód. To wszystko dzięki posiadanym właściwościom bakteriobójczym i grzybobójczym ozonu. Możliwe jest jego wykorzystanie do odświeżania m.in. wód basenowych.

Woda w basenach pozostaje nieustannie narażona na zanieczyszczenia poprzez częstotliwość użytkowania oraz ilość osób, które z nich korzystają. Do wody trafiają bowiem cząsteczki ludzkich wydzielin (potu, moczu, śliny) lub po prostu włosy i pyłki.  Zanieczyszczenia pozostawione przez użytkowników basenu usuwane są przy pomocy filtracji (nierozpuszczalne widoczne cząsteczki) albo dezynfekcji.

Najskuteczniejszym środkiem dezynfekującym jest ozon i to właśnie on wykorzystywany jest do tego typu zabiegów. Ozonowanie wody w basenie przy użyciu Korona Aquaswim skutecznie likwiduje obecne w wodzie bakterie, a także wirusy, z którymi może nie poradzić sobie chlor. Proces oczyszczania wód ozonem musi przebiegać w odpowiedni sposób, ponieważ ozon sam w sobie może być szkodliwy. Aby prawidłowo uzdatnić wodę, należy przeprowadzić ten proces w odpowiednich warunkach. Nieodłącznym elementem oczyszczania wód basenowych jest także chlor, posiadający trwalsze właściwości niż ozon. Jednak pierwiastki te nie wykluczają się wzajemnie, bowiem do kolejnej zalety ozonu należy niwelowanie zapachów, w tym przypadku niechcianego zapachu chloru. Korzystnie także zwalcza drażniące dla oczu i skóry działanie chloru.

Dzięki zastosowaniu ozonu woda basenowa odzyskuje naturalną barwę i przejrzystość, a przede wszystkim staje się wolna od licznych mikrozanieczyszczeń. Skutecznie zapewnia jej czystość. Poprawiona jakość wody to zachęta do jej wykorzystywania, nikt bowiem nie lubi kąpać się w brudnej wodzie o niemiłym zapachu, wywołującym podrażnienia skóry czy oczu. Szkodliwe substancje zostają bardzo szybko wyeliminowane, a mikroorganizmy i nieprzyjemne zapachy niszczone. A to wszystko dzięki szybkiemu utlenianiu ozonu, który nie pozostawia po sobie żadnych produktów ubocznych, ale wyłącznie zwykły tlen. Zapewnia on najwyższą jakość wody – taką, która nie wpłynie szkodliwie na skórę czy zdrowie ludzkie.

Korzystanie z wód basenowych może być przyjemne dzięki świadomości, że woda, w jakiej się pływa, nie zawiera w sobie szkodliwych substancji, a zapewnione jest to właśnie dzięki zastosowaniu metody ozonowania. Ozon wykorzystywany do oczyszczania wód, służy nie tylko podczas dezynfekcji wód basenowych, ale przede wszystkim przy procesie uzdatniania wody pitnej.