Chorwacja jest pełna malowniczych miast i miasteczek, ale z pewnością Split należy do najciekawszych z nich. Jego historia sięga czasów rzymskich, a całe stare miasto mieści się właściwie w słynnym Pałacu Dioklecjana. Co jeszcze warto zobaczyć w tym niesamowitym miejscu?

Choć Split ma tylko 200 tysięcy mieszkańców, jest to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji. Jest pięknie położone nad Adriatykiem i w pobliżu znajduje się wiele wspaniałych plaż. To jednak Pałac Dioklecjana jest tym, co najbardziej kojarzy się ze Splitem. Właściwie cała starówka mieści się wewnątrz tego zabytku, dlatego Split jest często określany mianem „miasta w pałacu”. Wrażenie robią też mury obronne w okół pałacu, choć niestety widać na nich upływ czasu. W starym mieście wyróżnia się też Złota Brama, kiedyś bogato zdobiona główna brama pałacu.

Warto też zobaczyć Katedrę św. Dujama, wzniesioną na cześć jednego z pierwszych chrześcijańskich męczenników i zarazem patrona Splitu. Popularna wśród turystów jest również Salona, czyli ruiny antycznego portu. Niestety, ten zabytek jest nieco oddalony od centrum miasta. W dalszej kolejności warto wybrać się na Plac Narodowy oraz Świątynię Jowisza.

Ale Split to też nieformalna stolica chorwackiego wybrzeża i jeden z najważniejszych portów w tym kraju. Może więc być świetną bazą wypadową dla żeglarzy, którzy chcą pływać po wodach Adriatyku. Biorąc pod uwagę, że bardzo łatwo w tych rejonach o czarter, możemy bez trudu wynająć tam jacht. Wrażenia z rejsów po chorwackim wybrzeżu z pewnością będą niezapomniane!

 

Ekstrakt w jęz. angielskim:

We sailed from Kornati Islands to Split. Marjan is the pleasure of all residents in Split. It is not trouble-free to attain the hill areas. Our entire family preferred to make use of public transport as it is a flexible price. Split is really a hallowed and cool town to have an immense nighttime. We enjoyed the great time in this place as it is at a distance from the city life. Chill and gentle wind weather took us to a handsome world in a part of seconds.

Nature lovers should not fail to spot this astonishing location in their lifetime. It is measured as another pearl in Croatia. We used the yacht charter to move all in the region in Split. We cannot disregard the dramatic and pleasant experience in Split and its delights all through our lifetime. You have to expend your time with your family in this remarkable location.

 

Artykuł / Article: Which Yacht from Split?