Przyszli nowożeńcy muszą zmierzyć się wcześniej z problemem organizacji wesela i ślubu. Wymaga to od samych zainteresowanych ustalenia, czego szukają, co będzie potrzebne, przejrzenia wielu ofert, zapoznania się ze szczegółami oraz wielu spotkań.

Nie zawsze w prosty sposób można wszystko załatwić, bo na co dzień nie każdy z nas się zajmuje organizacją, stąd nie każdy wie na co należy zwracać szczególną uwagę.Jedną ze spraw do „odhaczenia” jest znalezienie właściwego fotografa. Zwykle fotografia ślubna jest w końcowej części listy spraw do załatwienia. Jednak fotograf na ślub to wbrew pozorom ważny temat z racji niepowtarzalności wydarzenia jakim jest ślub. Wybór nie odpowiedniej osoby do tego zadania może zaowocować niezadowoleniem z pamiątki jaką powinny być zdjęcia ślubne.Jako pierwszy krok w celu wybrania fotografa większość przegląda strony internetowe fotografów. Później przychodzi czas na pytania o ceny o zawartość tzw. pakietów ślubnych.

Często okazują się, że wybrana przez nas oferta jednak jest nie do końca odpowiednia. Fotograf ślubny jest zbyt drogi albo oferuje małą liczbę zdjęć, choć spodziewaliśmy się kilkuset. Ilość ofert jest na prawdę ogromna toteż zapoznanie się dostateczną ilością, by mieć rozeznanie w rynku, jaki stanowi fotografia ślubna Warszawa, bo o niej mam największe pojęcie, jest zajęciem niezwykle czasochłonnym. Nie należy decydować się tylko na podstawie zdjęć zobaczonych na stronie, fotograf powinien pokazać przykłady swojej pracy w postaci albumów, ponieważ małe zdjęcia w galerii internetowej nie całkiem oddają to co wydruk w większym formacie.Umowa z fotografem ślubnym powinna zawierać takie informacje, jak:-termin wykonania usługi oraz jej zakres- ilość zdjęć w określonej formie- termin dostarczenia gotowego materiałuO rzeczach tak oczywistych, jak adresy i dane osobowe stron chyba nie muszę wspominać. Dobrą praktyką jest poprosić fotografa o umożliwienie wglądu w standardową umowę, zanim się z nim spotkamy.