Czy da się zwiedzić Londyn w ciągu jednego dnia? Na pewno jest to trudne, ale do wykonania, szczególnie że miasto to od kilku lat jest jakby bliżej dzięki szybkim i coraz tańszym połączeniom lotniczym z naszego kraju. Swoją jednodniową przygodę możemy rozpocząć około 6.00 rano na jednym z polskich lotnisk, z którego dość szybko przeniesiemy się na Wyspy.

W mniej niż 1,5 godziny dojedziemy z lotniska Luton do centrum miasta. Na Baker Street możemy udać się do muzeum Sherlocka Holmesa, a następnie na zakupy na Oxford Street i do jednej z największych chińskich dzielnic na świecie- Chinatown- coś zjeść. Zapach mieszanki chińskich przypraw wabi tu nie tylko turystów, ale również mieszkańców Londynu.

Metrem możemy dojechać do Westminster Abbey, jednej z najważniejszych gotyckich budowli Wielkiej Brytanii-od 1066 r. miejsca koronacji i ślubów rodziny królewskiej. W Opactwie znajdują się także szczątki siedemnastu królów i oraz wielu zasłużonych osób. Łącznie znajduje się tu około 3 tysięcy grobów.

Niedaleko znajduje się budynek angielskiego parlamentu oraz Big Ben- wieża o wysokości prawie 100 metrów, którą oddano do użytku w 1859 r. Najbardziej interesującym, a jednocześnie najbardziej rozpoznawalnym jej elementem, jest tarcza zegara, znajdująca się na jej górz o średnicy 5 metrów oraz długości wskazówek 270 i 430 centymetrów.

Z stąd mostem możemy przedostać się na drugi brzeg Tamizy, gdzie znajduje się jedna z największych atrakcji Londynu- London Eye- ogromna karuzela wybudowana w 1999 r. z okazji początku nowego tysiąclecia. Jeżeli nie chcemy spędzić kilku godzin w kolejce warto zakupić bilety przez Internet i wsiąść na karuzelę, której pełen obrót trwa około 40 minut, a pasażerowie wsiadają na nią i wysiadają z niej bez zatrzymywania jej mechanizmu. Spacerem możemy przejść w kierunku Trafalgar Square będący miejscem spotkań turystów oraz mieszkańców miast, które zachwyci nas przepięknie oświetlonym fontannami.

W niedużej odległości od tego miejsca znajduje się Galeria Narodowa, w której znajduje się zbiór najpiękniejszych dzieł malarskich na świecie oraz Narodowa Galeria Portretu z portretami od Henryka VIII Tudora przez księżną Kate do modelki Kate Moss. Ciekawostką jest, że dopiero od 1969 r. do kolekcji dopuszczono portrety osób żyjących.

Metrem możemy przenieść się w kierunku Tower Bridge, chyba najbardziej rozpoznawalnego mostu na świecie. Ten z kolei zaprowadzi nas prosto do twierdzy królewskiej Tower. Pałac i twierdza powstały na życzenie Wilhelma Zdobywcy, któremu zależało na umocnieniu swojej pozycji w dopiero co zdobytej Anglii. Prawie 30- metrowej wysokości zamek zachwycił i onieśmielił londyńczyków, a kompleks przez kilka wieków służy na przemian jako ośrodek władzy w czasach pokoju i bastion w czasie wojny. Dziś Tower Of London jest nadal zamieszkała przez członków najstarszej brytyjskiej jednostki armii, która współcześnie pełni funkcje ceremonialne.

Z Victoria Bus Station możemy autobusem wrócić na lotnisko Luton skąd samolotem wrócimy około północy do Polski.