Ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, a jej niedobory mogą się dla as okazać przyczyną wielu poważnych problemów. Witamina A to jedna z tych substancji, o których nie możemy zapominać. Dlaczego jest ona tak ważna? Co robić, by nasza dieta dostarczała nam odpowiednich ilości witaminy A?

Witamina A i jej rola w ludzkim organizmie

Lista zadań, które nasz organizm może wykonywać dzięki witaminie A, jest dość długa. Wiadomo, że substancja ta ma ogromny wpływ na nasz wzrok oraz na proces wzrostu poszczególnych komórek. Bez witaminy A nasze komórki nie byłyby w stanie tak szybko i skutecznie się regenerować, utrudniona byłaby również synteza białek. Witamina A jest jednocześnie jedną z najważniejszych substancji mogących walczyć z wolnymi rodnikami – wielkimi wrogami zdrowia i głównymi sprawcami problemów związanych ze zbyt wczesnym starzeniem się.

Jakie objawy mogą świadczyć o niedoborze tej witaminy?

Gdy witamina A pojawia się w naszej diecie zbyt rzadko, nasz organizm zaczyna nam wysyłać wiele sygnałów. Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność? Jednym z najbardziej typowych w przypadku niedoboru witaminy A problemów są zaburzenia widzenia. Kurza ślepota to symptom najbardziej charakterystyczny, którego nie powinno się ignorować. Czym mogą skutkować dalsze zaniedbania? M. in. rozwojem takich problemów, jak zmiany zwyrodnieniowe nabłonka wyściełającego błony śluzowe dróg oddechowych i przewodu pokarmowego oraz problemy związane z funkcjonowaniem układu nerwowego.

W jakich produktach znaleźć można tę witaminę?

Jeśli nasza dieta ma nam dostarczyć odpowiednich ilości witaminy A, koniecznie powinny się w niej znaleźć takie warzywa, jak marchew oraz szpinak. Dobrym źródłem witaminy A jest również czerwona papryka oraz brzoskwinia. Witaminę A znajdziemy również w mleku, jajach oraz w wątrobie wieprzowej, dobrymi jej źródłami będą tez takie ryby, jak łosoś oraz wędzona makrela.

Witamina A to substancja, która ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a objawy jej niedoborów mogą nam skutecznie utrudniać życie. Pamiętajmy zatem, by nasza dieta uwzględniała obecność tych produktów, które już teraz cieszą się uznaniem jako doskonałe źródła tej ważnej dla zdrowia substancji odżywczej.

Moja ulubiona strona: przepisy na śniadanie Cookandlove.pl.