Decydując się na wykonanie makijażu ust powinniśmy na początku zabrać się za ich odpowiednią pielęgnację. Na suchych spierzchniętych ustach, z widocznie łuszczącą się skórą nie jesteśmy w stanie zrobić dobrego makijażu, bez względu na to jak dobrych produktów użyjemy. Zacznijmy więc od wykonywania peelingów i odpowiedniego nawilżania. Na noc kładźmy na usta odżywczy bogaty balsam, używajmy też pomadek nawilżających. Gdy etap pielęgnacji mamy już za sobą możemy pomyśleć o makijażu. Żeby wyglądał jak najkorzystniej i dłużej się trzymał możemy spróbować nałożyć na usta bazę pod pomadkę. Idealny makijaż ust zależy w dużej mierze od techniki jaką zastosujemy.

Jeżeli mamy usta wąskie obrysujmy je konturówką minimalnie wychodząc poza ich kontur. Nada to ustom pełniejszy kształt. Na małych i wąskich ustach dobrze będą wyglądały błyszczące pomadki i błyszczyki – nadadzą im pełniejszy wygląd. Usta bardzo pełnie możemy optycznie zmniejszyć obrysowując je konturówką nieco poniżej naturalnego konturu, użyjmy w tym wypadku produktów matowych – nie będą niepotrzebnie powiększały ust. Jeżeli mamy opadające kąciki ust możemy je optycznie zniwelować rozjaśniając je korektorem i pomijając je przy obrysowywaniu konturówką. W takiej sytuacji dobrze jest używać pomadek w jasnych kolorach.

Warto zadbać o dobór odpowiednich produktów do pielęgnacji ust. Dobrze kiedy posiadają one naturalny skład. Pamiętajmy, że dobrej jakości produkty możemy znaleźć na wszystkich półkach cenowych. Niekiedy wystarczy dobrze poszukać.