Co wpływa na depresję

Osoby, które cierpią na depresję, doświadczają smutku lub utratę zainteresowania do działania, które kiedyś wykonywały. Choć prawie każdy doświadcza tych uczuć raz na jakiś czas, osoby cierpiące na depresję, mają te uczucia na bieżąco, a objawy depresji wpływają na ich funkcjonowanie w życiu codziennym.

Istnieje pewna liczba czynników, które przyczyniają się do rozwoju depresji. Jednym z nich jest genetyka. Depresja występuje zwykle w rodzinach, więc naukowcy uważają, że pewne geny mogą być związane z jej dziedziczeniem. Naukowcy odkryli też, że ludzie cierpiący na depresję, mają pewne cechy mózgu, które różnią się od tych występujących u ludzi, którzy nie chorują na depresję. Srotonina, noradrenalina i dopamina są związkami chemicznymi mózgu, nazywanymi neuroprzekaźnikami. I uważa się, ze ich zaburzenie jest związane z rozwojem depresji. Stresujące wydarzenia, takie jak utrata bliskiej osoby, poważna zmiana życia lub poważna choroba mogą spowodować depresję. Chociaż niektóre osoby mają normalne i tymczasowe uczucie smutku i straty po stresującym wydarzeniu, inni doświadczają depresji klinicznej. Ponieważ depresja dotyka co najmniej dwa razy częściej kobiety niż mężczyzn uważa się, że depresja może być związana również z płcią, a dokładnie mówiąc z czynnikami związanymi z daną płcią. Depresję mogą więc powodować cykle miesiączkowe i ciąża, a także różnice w jaki sposób kobiety i mężczyźni reagują na dane sytuacje stresowe. Naukowcy pracują jeszcze w celu określenia innych czynników, które przyczyniają się do ryzyka depresji. Jest nadzieja, że przyszłe badania będą prowadzić do nowych strategii zapobiegania i leczenia depresji.

Należy pamiętać, że depresja to poważna choroba psychiczna, w którym osoba doświadcza objawów depresji przez co najmniej dwa tygodnie. Inne typy depresji obejmują: chorobę afektywną dwubiegunową, z na przemian występującymi epizodami emocjonalnymi „wzlotami” (mania) i „upadkami” (depresja); dystymia, łagodne objawy depresji, występuje przez przynajmniej dwa lata; depresja poporodowa, to rodzaj depresji, który występuje u matki po urodzeniu dziecka; sezonowe zaburzenia afektywne (SAD), główna depresja, występująca w okresach braku Słońca

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *