Przyczyny grypy

Grypa, infekcja wirusowa może przebiegać od łagodnej formy do zagrażającej życiu. Grypa jest chorobą wirusową dróg oddechowych, która wpływa na nos, gardło, a czasami nawet na płuca. Epidemie grypy zdarzają się co roku, mniej więcej w tym samym czasie. Okres ten powszechnie określany jest jako „sezon grypy i przeziębień”. Jednakże, każdy wybuch może być spowodowany przez inny podtyp i szczep wirusa, dlatego potrzebna jest każdego roku innego rodzaju szczepionka, aby skutecznie zapobiegać grypie. Dla większości osób, grypa jest nieprzyjemną, ale krótkotrwałą chorobą. Dla innych jednak, grypa może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, szczególnie jeśli rozwija się w zapalenie płuc.

Istnieją trzy typy wirusa grypy ludzkiej – typu A, typu B i typu C – i wiele różnych wariantów w obrębie tych typów. Ponieważ kilka typów lub szczepów grypy może krążyć jednocześnie każdego roku, szczepionka przeciw grypie chroni przed trzema lub czterema wirusami, przewidywanymi jako najczęstsze w nadchodzącym sezonie. Typ A i B powoduje sezonowe epidemie grypy z objawami, które mogą się wahać od łagodnego do ciężkiego. W szczepionce sezonowej są zawarte dwa warianty wirusa typu A i jeden lub dwa warianty typu B.

Grypa typu C powoduje łagodną postać choroby dróg oddechowych i nie uważa się, że jest przyczyną epidemii. Nie jest więc zawarta w szczepionce przeciw grypie.

H1N1, czyli świńska grypa, jest rodzajem grypy typu A, która zaraża świnie, a także może zarazić ludzi. Obecnie jest zawarta w szczepionkach przeciw grypie.

Ptasia grypa (zawierająca szczepy H5N1 i H7N9) naturalnie występuje u dzikich ptaków wodnych i może zainfekować drób domowy. Rzadko atakuje ludzi, ale jeśli już na nią zachorujemy, ma poważny przebieg. Większość przypadków ptasiej grypy u ludzi wystąpiło w krajach azjatyckich.

Chociaż niektóre osoby odczuwają przez krótki czas nudności, wymioty i złe samopoczucie, jak i 24-godzinną „grypę” lub „grypę żołądkową”, nie są one związane z grypą i są zazwyczaj spowodowane zakażeniem innymi wirusami, takimi jak norovirus.

Grypa rozprzestrzenia się, gdy osoba zakażona kaszle, kicha lub rozmawia, rozsiewając kropelki cieczy w powietrzu, które docierają do ust lub nosa innej osoby lub wdychane są do płuc człowieka.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *