Zapalenie wątroby typ C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C powoduje około 350 tysięcy zgonów rocznie na całym świecie – a jednak wiele osób nawet nie wie, że ma chorobę zakaźną. Możemy też mówić o wirusowym zapaleniu wątroby typu A, B, D i E. Wirusowe zapalenie wątroby typu A i E są spowodowane najczęściej zanieczyszczoną żywnością i napojami, a B, C i D są przenoszone przez płyny ustrojowe. Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C. Istnieje sześć głównych szczepów HCV lub genotypów HCV i ponad 50 podtypów wirusowego zapalenia wątroby typu C, zgodnie z raportami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Do niektórych czynników, zwiększających ryzyko wystąpienia zapalenia wątroby typu C możemy zaliczyć: pracę w zakładach opieki zdrowotnej lub w innej dziedzinie, w której masz stały kontakt z krwią; HIV; tatuaż lub piercing wykonany niesterylnymi narzędziami; poddawanie dializie przez wiele lat. Chociaż wirusy są najczęstszą przyczyną zapalenia wątroby, istnieją również liczne typy nie-wirusowego zapalenia wątroby, w tym: alkoholowe zapalenie wątroby spowodowane przez długotrwałe nadużywanie alkoholu; autoimmunologiczne zapalenie wątroby, w której układ odpornościowy atakuje zdrowe komórki wątroby; polekowe zapalenie wątroby w wyniku zażywania różnych leków, w tym acetaminofenu, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), steroidów anabolicznych, pigułek antykoncepcyjnych i antybiotyków z grupy tetracyklin. Wirusowe zapalenie wątroby wynikające z niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD) to stan, który rozwija się, gdy duże ilości tłuszczu gromadzą się w wątrobie człowieka, który pije mało lub w ogóle nie pije alkoholu i który zwykle jest otyły.

Wirusowe zapalenie typu C możliwe jest w dwóch formach: ostrej i przewlekłej. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) tylko u około 15-25% ludzi, którzy zarazili się wirusem zapalenia wątroby typu C rozwija się ostra infekcja, która spontanicznie usuwana jest z organizmu w ciągu sześciu miesięcy. Natomiast u 75-85% występuje przewlekłe zakażenie, które może trwać przez całe życie i prowadzić do komplikacji zapalenia wątroby typu C, w tym przewlekłych chorób wątroby, marskości wątroby (nieodwracalne bliznowacenie wątroby), a także raka wątroby.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *