Korzystanie z przeszłości

Zazwyczaj wydaje się nam, że to my jesteśmy najmądrzejsi, że my wszystko wiemy najlepiej, że to właśnie nas powinni wszyscy słuchać. Ale o tym, że jesteśmy często pod tym względem w błędzie, na pewno przekonaliśmy się niejednokrotnie. Ale już taka ludzka natura, którą nic się nie zmieni.

Może warto więc korzystać trochę z wiedzy, którą mamy dostarczoną z przeszłości? Nie musimy daleko szukać, wystarczy chociażby trochę posłuchać naszych rodziców. Ile razy zdarzało się, że rodzice ostrzegali nas przed czymś, a my mimo wszystko dalej upieraliśmy się przy swoim. I później okazywało się, że to nasi rodzice mieli rację i powinniśmy ich posłuchać. Ale nie tylko nam się to przytrafiało. Nasi rodzice też popełniali błędy, gdyż nie słuchali naszych dziadków. I tak można by było dojść kilkanaście pokoleń wstecz, albo i jeszcze dalej. A dzieje się tak dlatego, że każde pokolenie chce być najmądrzejsze i każde pokolenie po jakimś czasie dochodzi do wniosku, że jednak warto korzystać z rad starszych osób.

Ale chyba nie ma się co temu dziwić, że ktoś stara się nam pomagać. Jeżeli ktoś raz popełnił już błąd, doskonale wie co robić, aby go uniknąć. I właśnie dlatego stara się przekazywać taką wiedzę swoim pociechom. Ale że nie jest to łatwa sprawa, nikogo nie trzeba przekonywać. Ludzie wolą sami „sparzyć się”, niż posłuchać bardziej doświadczonych. Dlatego często doznajemy w życiu porażek, przejściowych kłopotów i trudności. Wielu z nich można by uniknąć, gdybyśmy tylko chociaż trochę słuchali starszych.

Lecz pomimo naszej obecnej wiedzy, nabytej podczas naszego życia, możemy być pewni – nasze dzieci będą postępować podobnie jak i my. Tzn. pomimo naszych rad i wskazówek, też będą one postępowały po swojemu i za nich nie będą chciały nas słuchać. I one dopiero po pewnym czasie dojdą do wniosku, że to my mieliśmy rację, chociaż się do tego nie będą chciały przyznać. Więc nie „wściekajmy” się na nasze pociechy, tylko przypomnijmy sobie jacy my byliśmy jak byliśmy młodzi i jak sami chcieliśmy zawojować świat.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *