Starych samochodów czar

Z całą pewnością każdy z nas niejednokrotnie widział, jak po drodze dostojnie poruszał się jakiś stary samochód. Czasami jest on tak stary, że wyprzedzić może go nawet rowerzysta, ale osoby poruszające się takim wehikułem, wcale nie zwracają uwagi na fakt, że porusza się on tak wolno. Bo to jest właśnie urok starych samochodów. Nie muszą one rozwijać zawrotnych prędkości, nie muszą być naszpikowane najnowszą elektroniką itp. Kocha się je za to, jakie są.

O tym że stare samochody mają ogromne grono wielbicieli, może mówić chociażby fakt, że coraz częściej organizowane są różnego rodzaju zloty, na których posiadacze takich starych pojazdów przyjeżdżają, by pochwalić się swoimi „zabawkami”. Słowo zabawka jest tu użyte po to, aby pokazać, że właściciele starych samochodów, „bawią” się nimi czasami dłużej i z większym zaangażowaniem, niż dzieciaki bawią się lalkami, czy kolejkami. Potrafią o nich rozmawiać całymi dniami, potrafią je porównywać, testować, czy wymieniać ich części, chociaż stara jeszcze całkiem dobrze funkcjonuje. Co więcej, na takich zlotach organizowane są też różnego rodzaju pokazy czy wyścigi, aby zwiększyć konkurencję pomiędzy uczestnikami.

Oczywiście takie stare samochody rzadko nadają się do normalnej jazdy. Ich właściciele zwykle posiadają też i nowe pojazdy, ale one służą im tylko do przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego np. w drodze do pracy. Ale gdy przychodzi weekend, zasiadają oni do swoich starych pojazdów i z dostojeństwem wyjeżdżają na drogę. Co ciekawe, często zakładają oni stroje jakie noszono w czasach, gdy ich pojazdy były ogólnodostępne i którymi poruszano się po drogach. Ma to pokazać przywiązanie do tradycji i nadać jeździe oryginalnego charakteru.

I chociaż trudno w to uwierzyć, ceny za takie samochody sprzed wielu lat, są niezwykle wysokie. Musimy też do tego dołożyć drogie części samochodowe i drogie serwisy. Tak więc miłość do starych pojazdów kosztuje, ale rekompensuje to możliwość przejechania się takim wehikułem co sprawia, że czas szybko cofa się o kilkadziesiąt lat, a my stajemy się młodsi.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *